Archiv akcí

Velká cena Kbel v rapid šachu aneb Vydařená šachová sobota ve Kbelích

Mistr FIDE Jan Šuráň (ELO 2355 – druhý nasazený) z SK JOLY Lysá nad Labem se stal s náskokem celého jednoho bodu vítězem turnaje jednotlivců v rapid šachu – Velká cena Kbel, který se uskutečnil v sobotu 27. září v kbelském Lidovém domě. Velkou cenu Kbel uspořádal Sportovní klub Kbely spolu s Nízkoprahovým centrem aktivit Městské části Praha 19, a to za grantové podpory hl. m. Prahy. Turnaj, kterého se zúčastnilo 57 hráčů z 29 šachových oddílů Šachového svazu ČR, byl zařazen jako 4. turnaj do 8. ročníku seriálu šachové Grand Prix České republiky a jeho výsledky se započtou do LOK rapid i FRL rapid.

Vítěz Velké ceny Kbel byl jediným zástupcem silného oddílu SK JOLY Lysá nad Labem v turnaji. Čtrnácti šachisty obsadil turnaj domácí oddíl „Kbelská šachová reprezentace“, což byl pochopitelně největší počet, oddíly SK Děčín a SK PORG Praha vyslaly po třech hráčích, zbývající šachové oddíly pak po jednom či po dvou hráčích. Hrálo se švýcarským systémem na sedm kol s tempem dvakrát 15 minut s přídavkem 5 sekund na tah.

Ředitel turnaje Bohuslav Dubanský, jinak hráč Bohemians Praha a lídr Kbelské šachové reprezentace, při vyhlašování výsledků předal prvním deseti šachistům v konečném pořadí finanční odměny, stejně jako prvním třem v kategoriích ELO 0-1499, ELO 1500-1799 a ELO 1800-2000. Vyhlášeni byli také nejlepší – žena, junior, juniorka, senior, seniorka a domácí hráč. Ti všichni obdrželi věcné ceny, stejně jako hráči na 11. až 20. místě a dále 30., 40. a 50. šachista v pořadí.

Účastníkem turnaje s nejvyšším mezinárodním titulem byl mezinárodní mistr (IM) Michal Konopka (ELO 2373 – první nasazený) z Šachového klubu Zikuda Trutnov. Musel se však spokojit až s 5. místem v konečném pořadí. Mistrovi FIDE (FM) Jiřímu Gregorovi (ELO 2279 – třetí nasazený) z TJ Neratovice se po slibném začátku přestalo dařit a skončil až na 18. místě. Čtvrtá účastnice turnaje s mezinárodním titulem – mistryně FIDE (WFM) Magdaléna Miturová (ELO 2182 – šestá nasazená) ze Slavoje Český Těšín obsadila nakonec 12. místo. Druhé místo v turnaji patřilo čtvrtému nasazenému Janu Souralovi (ELO 2224) z TJ Pankrác Praha. Na třetí místo v turnaji se probojoval Petr Hollan (ELO 1957) z SK OAZA Praha, až 23. nasazený, a stal se tak nejúspěšnějším hráčem s nižším ELO hodnocením než 2000 bodů. Čtvrtý v turnaji byl desátý nasazený Daniel Rous (ELO 2105) z SK Holdia DP Praha, šestý pak Pavel Postupa (ELO 2219), pátý nasazený, z oddílu VSFS. Nejlepším domácím hráčem se stal rozhodčí turnaje Miloslav Partl (ELO 1856), 30. nasazený, který skončil na 22. místě.

Pořadí na prvních šesti místech: 1. Jan Šuráň 6,5 bodu, 2. Jan Soural, 3. Petr Hollan, 4. Daniel Rous, 5. Michal Konopka, 6. Pavel Postupa – všichni 5,5 bodu. Hráči na 7. až 10. místě získali shodně 5 bodů, hráči na 11. až 13. místě 4,5 bodu, hráči na 14. až 27. místě 4 body, hráči na 28. až 32. místě 3,5 bodu, hráči na 33. až 39. místě 3 body. Zbývající hráči dosáhli 2,5 a méně bodů, bez bodu zůstali nakonec dva šachisté. O pořadí hráčů se shodným počtem bodů rozhodovalo pomocné hodnocení střední Buchholz, Buchholz progress a počet výher. Na určování pořadí podle výsledku vzájemné partie nebo losem nakonec nedošlo.

Hlavní organizátoři, ředitel turnaje Bohuslav Dubanský, MBA a rozhodčí Miloš Partl, mohli být každopádně s průběhem i úrovní turnaje spokojeni a lze tedy napsat, že se šachová sobota ve Kbelích vydařila. Natolik, že šestnáct jeho účastníků zůstalo ještě v Lidovém domě a sehráli neoficiální turnaj v bleskovém šachu s tempem 2x5 minut. V něm si poněkud spravil chuť FM Jiří Gregor, který turnaj s přehledem a bez bodové ztráty vyhrál.