Pořad o Kbelácích pro Kbeláky. Seznamte se s osobnostmi, kteří zde žijí, tvoří a nebo mají nějakou vazbu na Kbely. Prostřednictvím rozhovorů a ukázek jejich práce vám představíme zajímavé osudy a příběhy lidí okolo nás. Nechte se inspirovat.
Svatý Václav je nejvýznamnější český světec a patron českého národa. Až jeho smrt ale odstartovala kult, který svým významem zastiňuje Václavův život. Do jeho tajů se ponoříme s historikem Petrem Kubínem a dotkneme se i takzvané Svaté cesty lemované kapličkami vedoucí přes Kbely do Staré Boleslavi.
Život 90 je organizace, která různými způsoby pomáhá seniorům. Jednou z jejich služeb je i tísňová péče zvaná První tísňová. S čím může tahle služba seniorům pomoci? A proč může taková jednoduchá věc jako svěřit jejím pracovníkům klíče od bytu třeba i zachránit život? I to poví vedoucí služby Kateřina Vašková.
Od malička chtěl vlastnit zámek. Postupem času ale pochopil, že mnohem jednodušší bude dělat průvodce. V současnosti průvodcuje na zámku ve Ctěnicích a pravděpodobně neexistuje člověk, který by toho o něm věděl víc. Koneckonců o ctěnickém zámku píše i knihu. To je Jakub Žák.
Štěpánku Duchkovou si můžeme pamatovat třeba z televizního diskuzního pořadu Nedělní partie, kde sedávala proti vrcholným politikům a jejím úkolem bylo nebrat si servítky. Dnes ty samé politiky učí, jak z podobných rozhovorů vyjít takzvaně bez škrábnutí, i když práci moderátorky se stále věnuje. Nový host pořadu O Životě nejen o práci v médiích.
Ladislav Laco Lahoda už u nás byl. Člověk, jehož noha vkročila snad kamkoliv pod zem, kde to bylo jen trochu možné, Vás tentokrát zve na návštěvu Rudolfovy štoly. Unikátní podzemní chodbu nechal vybudoval Rudolf druhý a stále pod Prahou je. Kde? I na to odpoví náš další host.
Sociální nadační fond shromažďuje peníze na řešení těžkých situací občanů Prahy. Pomáhá třeba získat bydlení, pěstounům a nebo zdravotně postiženým. A právě jeho ředitelka je dalším hostem pořadu O Životě.
Třeba by hrál v NHL, ale nakonec si zvolil úplně jiný - i když také - zimní sport. A je v něm dobrý. Řeč je o Mikulášovi Karlíkovi, českém biatlonistovi, který má za sebou olympiádu a před sebou, jak sám doufá, zářnou budoucnost. A i když sportu se věnuje na 100 %, ještě k tomu stíhá studovat vysokou školu.
Popisovat, co Ondřej Fér vlastně za život stihl, je na dlouho. Dozvíte se to ve videu. Pro úvod stačí, že se celý život prostě tak nějak pořád motá kolem médií. V současné době je spolumajitelem nové televize A11. A témata, o kterých se s ním dá mluvit, se snad nedají vyčerpat. Jaromír Soukup? Máte to mít. Umělá inteligence? I na to přijde řeč. Závislost na alkoholu? I k tomu má náš další host co říct.
Někdo po práci chodí na pivo, Jiří Čihák na vinici. Předseda vinařského družstva Máchalka se netají tím, že možná nedělají nejlepší víno na světě. Ale rozhodně jsou unikátní tím, že do jeho pěstování dávají nejlepší možnou péči a lásku, i když to dělají jen jako koníček. Ponořte se mezi řádky vinice Máchalka v pražských Vysočanech s dalším hostem pořadu O Životě. A přijďte na Vysočanské vinobraní, které se uskuteční 27. - 29. 9. 2024. 26.9.2024
Táňa Ametová je cvičitelkou jógy a psychoterapeutkou. Jak to jde dohromady? Skrz obojí vede své klienty k tomu, aby se naučily prožívat vnitřní radost, žít lepší život. Je jóga o tělu nebo o duši? I na to odpoví náš další host.
"Nejsem kastelánka, ale manažerka," říká o sobě nová manažerka Zámeckého areálu Ctěnice Tereza Kramplová. A jako manažerka se ho snaží také vést. Zámek Ctěnice, klenot, který se nachází na pomezí několika městských částí, je objektem velké historické hodnoty, ale také muzeem a místem setkávání. Co se chystá nového a kolik lidí přišlo o práci? I to se dozvíte v novém díle rozhovorů O Životě.
Věk nehraje roli. To dokazují manželé Srbovi, kteří i přes svůj zralejší věk reprezentují Českou republiku v hodu oštěpem. I když nemají zdaleka takové zázemí jako třeba jejich seniorští kolegové z Ameriky, zpátky domů vozí světové rekordy a zlaté medaile.
Dinosaury v životní velikosti, kteří se hýbou, můžeme dnes vidět na deseti místech v Evropě. Třeba v Praze nebo Ostravě. A jednou budou i díky umělé inteligenci chodit. Mimochodem vyrábí se u nás v Česku. Za všechno může Jiří Machálek, který za celým nápadem DinoParků stojí.
Tomáš Hromádka je mezi kronikáři známou persónou. Vede kronikářský zpravodaj a pokud jde o kroniky, tak nejspíš u nás většího odborníka nenajdete. Co se ukrývá pod pokličkou nekonečných zápisů, které často končí zaprášené ve skříni? O tom, že svět kronikářů rozhodně není nuda, Vás přesvědčí náš další host.
Do akce, kam jsou povoláni, chodí jako první. To jsou psovodi Městské policie hl. m. Prahy. Účastní se hlídkování, ale hlavně také záchranných akcí. Například se zapojili do pátrání po vraždě v Klánovickém lese. Ve studiu vítáme jejich šéfa Jiřího Pavlovského.
Petra Rysku odmalička fascinovaly křivolaké pražské uličky, zapomenuté čtvrtě a zákoutí. Svou zálibu postupně přetvořil ve znalost a poté se rozhodl, že si to nenechá pro sebe. Je autorem blogu Praha neznámá a zájemce také po těchto místech osobně provází. Prostě se nezastaví. Ale čas na náš další díl si udělal.
Majitelka Institutu regenerace, vedoucí taneční skupiny Blooming Lilies a Riplling Ladies, členka mezinárodní taneční skupiny Kazafy International Troupe a hlavně orientální tanečnice. To je Jana Voříšková alias Najya, která je dalším hostem pořadu O Životě.
Hostem pořadu O Životě je tentokrát památkář Adam Smola, který nám odkrývá svět památek.
Z dětství si pamatuje prakticky jen taneční tréninky. A nelituje toho. Tanec je pro ni vším a i díky tomu se dostala na karneval v Rio de Janeiro a hned několikrát také do prestižní soutěže Stardance, kterou i vyhrála. To je další host našeho pořadu O Životě, tentokrát s Veronikou Lálovou.
Když ještě miminko nemluví! To je určitě jedno z nejtěžších období v životě rodiče. Jak ale říká Petra Hanáková, lektorka znakové řeči miminek, frustrující je to hlavně pro samotné miminko. Ono nám totiž často rozumí, my ale nerozumíme jemu. Záchranou je znaková řeč pro miminka.
Petra Řehořková začínala jako zdravotní sestra a kosmetička. Teď je majitelkou kliniky estetické a laserové medicíny. A aby toho nebylo málo, fotila pro Playboy a má vlastní pořad Petra show, kam si zve známé osobnosti. Proč lidé do podobných klinik chodí a co vše tam dokáží udělat? A kolik to vlastně stojí?
Má vietnamskou krev, ale českou duši. To sám o sobě říká Tung Nguyen. V Česku vyrůstal už jako malý, ale dětství neměl zrovna růžové. I přesto se vypracoval, stál u zrodu mnoha společností a snaží se propojovat českou a vietnamskou komunitu a bořit bariéry. Jak sám říká, úspěch je třeba vracet zpátky do společnosti.
Jejich práce znamená rozdíl mezi životem a smrtí, boj o život je pro ně denním chlebem. To jsou záchranáři. A jedním z nich je i Josef Odehnal. Kromě práce v první linii učí děti první pomoci. Prý to je pro něj odpočinek. Jak nejlíp zavolat záchranku? A co určitě nedělat? Nejen o tom se dozvíte v novém díle pořadu O Životě.
Přírodní oáza mezi paneláky. Toulcův dvůr je jedním z těch pár míst v Praze, kde úplně zapomenete, že v nějaké Praze jste. 100 důvodů, proč tohle místo navštívit, rozebírá veterán spolku, který se o areál stará, Jakub Moravec.
Po třech letech nás opět navštívila Kateřina Swolová, vedoucí ekocentra PRALES. Začíná jaro a je totiž ideální doba. Ekocentrum PRALES je totiž ekologické centrum, kde se můžete naplno ponořit do tajů přírody. A ta se právě teď probouzí. Co je tam nového? Jaká zvířata tu můžete potkat? A se se chystá za akce? I to se dozvíte v tomto rozhovoru.
Pracuje kněz během Vánoc přesčas? Měl by každý duchovní projít studii v Římě? Jaké to je, mít na starost hned dva pražské kostely? V předvánočním čase přivítáme Petra Havlíka, mladého a energického duchovního, který promluví o radostech a strastech správce prosecké farnosti.
Nouzov. To je jedna z nouzových kolonií na Praze 9. Tahle je konkrétně ve Kbelích. Sloužily jako nouzové ubytování pro chudé a bylo to na nich vidět, domečky byly nalepené na sebe, chyběla elektřina, voda a lidé, kteří tu bydleli, byli často bráni jako občané druhé kategorie. Svět za oponou nouzových kolonií přibližuje Jana Viktorínová z Muzea hl. m. Prahy, etnoložka, autorka knihy Chudá Praha.
Navštívil zhruba stovku zemí. Žádná mu ale neučarovala tak jako Írán. Mluví persky i arabsky a o Íránu říká, že to je skrytý klenot a jedna z nejbezpečnějších zemí světa. A když zrovna není na cestách, maluje a nebo se venuje svému cestovatelskému kanálu na webu. To je Vladimír Váchal, svérázný cestovatel, umělec a milovník současného Íránu.
Adam Sebastian Helcelet má netradiční jméno i knír. Údiv ale vzbuzuje hlavně na stadionech. Desetibojař Adam Sebastian Helcelet o bolesti i euforii, kterou mu jeho vysněný sport přináší, a olympijských snech, na jejichž naplnění čeká.
Přezdívají jí Špaček v sukních. Odbornice na etiketu Eva Filipová říká: "Pokud si lidé myslí, že etiketa už není potřeba, tak jsou naivní." Jak je důležité etiketu znát a proč bychom se jí vůbec měli zabývat? I na to odpoví v pořadu O Životě.
Profesorce Markétě Křížové stačilo v dětství přečíst pár knih Karla Maye, aby se zamilovala do indiánů a jejich studiu zasvětila život. Hned ale dodává, že skuteční současní indiáni jsou té romantické představě na hony vzdálení. "Mají problémy s demokracií, hazardem, drogami." Nejen o životě v indiánské rezervaci je další díl pořadu O Životě.
Nejraději chodí kanály. A taky opuštěnými štolami, jeskyněmi nebo tunely. Ladislav "Laco" Lahoda je odborník přes historické podzemí. Takových opuštěných míst opředených rouškou tajemna je mnoho i na Praze 9, třeba ve Kbelích. A právě tato místa Vám přiblíží v novém díle pořadu O Životě.
Dinosaury zná každý. Co ale třeba takový jeskynní medvěd? A přijde další vymírání druhů? A co další doba ledová? I na tyto otázky možná odpoví paleontolog Jan Wagner, který se věnuje hlavně studiu vyhynulých šelem.
Karolínu Hubkovou zná internetový svět prostě jako Tramvajačku. Tramvaje jsou pro ni vášní, kterou si nenechává jen pro sebe. Život tramvajačky přibližuje početnému publiku třeba na instagramu. Je také autorkou knihy Deník tramvajačky. Baví se s manželem, taky řidičem tramvaje, taky o něčem jiném? A jakou tramvaj má vytetovanou na stehně? I o tom se dozvíte v dalším díle pořadu O Životě.
Jméno Šedivý ve Kbelích něco znamená. Zdeněk Šedivý jde ve stopách svého otce, který byl kbelskou sportovní ikonou. Basketbal se stal jeho životní náplní a to i přesto, že s výškou 180 centimetrů je v basketbalovém světě vlastně malý. Stojí v čele klubu, který má 16 družstev a pořádně dlouhou tradici.
Jana Šestáková je učitelka fyziky a matematiky. Předměty, které jsou často strašákem dětí, ale i jejich rodičů, se snaží vysvětlovat co nejjednodušeji. Spíš než za katedrou je ale doma na internetu. Dělá online kurzy, kde prostřednictvím videí s pokusy ukazuje dětem svět kolem nás tak, aby to pochopily.
Mariana Kadlece netřeba ve Kbelích představovat. Prožil tu dětství, první lásky, místní ho znají z pódia, ale i ze zasedání zastupitelstva, kterého je členem. Zpěvák a kytarista se svým typickým chraplákem je frontmanem skupiny Holokrci, vystupuje i se skupinou Cadillac Pavla Brümera a v neposlední řadě učí děti na kytaru. Okénko do života nepřehlédnutelného Mariana Kadlece právě začíná....
Olga Šípková zažívala kariéru snů. Jak sama říká, z ošklivého káčátka se stala labuť, mistryně světa v aerobiku, kterou poznávali všude, kam přišla. "Sláva byla opojná, ze začátku." Pod pozlátkem dokonalosti ale pomalu začal pohasínat plamínek radosti. A pak přišel pád. O své cestě životem v dalším díle pořadu O Životě s neuvěřitelnou upřímností a otevřeností promlouvá Olga Šípková.
Když v roce 1968 emigroval do Velké Británie, počítal, že to bude navždy. Když se sem potom už v novém tisíciletí vracel, tak jako by se stěhoval do cizí země. Benjamin Kuras - to je výrazná osobnost, která má za sebou desítky knih, v cizině úspěšné rozhlasové hry a v neposlední řadě také mnoho kontroverzních rozhovorů. Tenhle kontroverzní nebude. Bude prostě o životě.
Gabriela Kabátová je ředitelkou Mezinárodního vězeňského společenství. Jde o organizaci, která se snaží ve zkratce pomáhat vězňům, ale i jejich obětem. Vede české vězeňství opravdu k nápravě zločinců? A proč by se vězňům vlastně mělo vůbec pomáhat?
Žádná záhada nenechá Jaroslava Mareše klidným. S notnou dávkou zvědavosti, která po pohání, se vydává do archivů, vyhledává svědky dávných událostí a nebo třeba prolézá jeskyně. Záhadolog Jaroslav Mareš v pořadu O Životě.
Markéta Dvořáková věděla, že bude zpívat, už od dětství, když ji na operu bral slavný operní pěvec Eduard Haken. Vidět jste ji mohli na divadelních prknech, ale třeba i ve Kbelích. Dnes zpěv prolíná i dalšími činnostmi, kterým se věnuje. Například terapií, kde využívá právě hlasu a zpěvu.
Je divadelní herec a režisér, přesto smýšlí pravicově. V českém divadelním světě, který spoléhá na příspěvky a dotace, to je věc poměrěn nevídaná. Školy by měly podle něj být závislé na budoucí kvalitě svých studentů, divadla by se zas neměla spoléhat na dotace a bojovat na volném trhu. Jiří Bábek hostem v pořadu O Životě.
Jak stojí pevně na zemi, není to ono. Nejlíp mu je v hasičském voze a nebo ještě lépe za sedadlem motorky. Jiří Bradáč je prezidentem motorkářského klubu Kbelský divočáci. Jako většina venkovských kluků začínal na fichtlu, dnes je to na slunci zářící chrom Harleye, co ho neustále žene vpřed poznávat svět na dvou kolech.
"Albatrosy ho nedohonily", říká ufolog Vladimír Šiška o jednom z nejznámějších případů pozorování UFO v Česku. Případů neidentifikovaných létajících objektů ale za 30 let řešit nepočítaně. Cílem projektu Záře, který vedl, bylo tyto případy uvést na pravou míru a nepřímo tedy konečně rozlousknout snad nejpalčivější otázku, kterou lidstvo řeší: "Jsme ve vesmíru sami?" A viděl zelené mužíčky?
Je člověk opravdu králem planety? A má právo ji přetvářet k obrazu svému? A umí zvířata počítat? Odpověď na tyto a další otázky možná zodpoví profesor Jaroslav Petr v dalším díle pořadu O životě z produkce Kbely TV.
Vede ne jeden, ale hned dva pěvecké sbory. Jeden z nich - Cantoria Praha - je čistě ženský a je tak nějak doma na Praze 9. O slastech a strastech pěveckých sborů, trémě a kočírování 50-hlavého ženského davu v hlavní roli Nora Michálková v pořadu O životě.
Tuky, cukry, bílkoviny, kalorie. Z těch pojmů se občas točí hlava, když se člověk snaží zhubnout. Margit Slimáková má ale jasno. "Vlastně je to jedno", říká. Důležitá je hlavně kvalita jídla. Podle ní, když jde o stravu, záleží jen na jednom jediném. Víc se dozvíte v našem rozhovoru.
Tam, kde zuří válka, abyste mezi novináři ženu pohledali. Jednou z výjimek je Petra Procházková. Zatímco po roce 1989 všichni zahraniční zpravodajové mířili spíš na západ, ona se vydala do Ruska. A taky třeba Afghánistánu. Jaký je život válečné zpravodajky, která se dnes zabývá hlavně válkou na Ukrajině. I o tom vypráví další host pořadu O životě.
Radek David je šéfkuchař. Jednoho dne se ale rozhodl a vyměnil tradiční kariéru v nejlepších restauracích za práci v závodním stravování. Vaří pro tisíce lidí a věnuje se tomu, co ho baví nejvíc. A to je vymýšlení jídel. Ta pak vaří třeba i na mezinárodních kuchařských soutěžích.
Mnoho lidí by si snad nedokázala vychutnat své oblíbené sportovní utkání bez jeho hlasu. Mnoho let působil jako sportovní komentátor v Československé televizi, poslední čtvrt století působí na Eurosportu. Svým hlasem od pánaboha oslovuje už několik generací. A kolik toho má společného se Kbely? Víc, než si myslíte...
Vaše případné dotazy rádi zodpovíme na e-mailu koordinator@hangar19.cz.