Rozhovory s inspirativními osobnostmi (nejen) ze Kbel

Pořad o Kbelácích pro Kbeláky. Seznamte se s osobnostmi, kteří zde žijí, tvoří a nebo mají nějakou vazbu na Kbely. Prostřednictvím rozhovorů a ukázek jejich práce vám představíme zajímavé osudy a příběhy lidí okolo nás. Nechte se inspirovat.

Štěpán Škorpil, sportovní komentátor, moderátor

Mnoho lidí by si snad nedokázala vychutnat své oblíbené sportovní utkání bez jeho hlasu. Mnoho let působil jako sportovní komentátor v Československé televizi, poslední čtvrt století působí na Eurosportu. Svým hlasem od pánaboha oslovuje už několik generací. A kolik toho má společného se Kbely? Víc, než si myslíte...

Předchozí rozhovory:

Tomáš Zetek, terapeut

Dělal manažera v korporátu. Najednou ale přišla krize a všechno se mu začalo hroutit. Ztracený smysl života našel v novém směřování, práci terapeuta. Tomáš Zetek hostem pořadu O Životě.

Petr Koukal - badmintonista

Mnohonásobný mistr České Republiky, několikanásobný účastník olympiády. Ale také člověk, který přežil rakovinu varlat a nebojí se o tom mluvit. A také někdo, kdo prakticky přitáhl badminton do Kbel. To vše a mnohem víc je Petr Koukal.

Michal Horáček, hasič

Že bude dělat hasiče vědět už jako malý a šel si za tím. Postupně se dopracoval nejen do dobrovolné jednotky, ale i k profesionálům. Jaký je život hasiče? Nejen o tom vypráví velitel jednotky kbelských hasičů Michal Horáček.

Markéta Řehořová, Nedoklubko

Nedoklubko pomáhá nedonošeným dětem a jejich rodičům. Je to spolek maminek, které si samy předčasný porod zažily. Například Markéta Řehořová, které se obě děti narodily předčasně a neměly ani kilo váhy. A dneska to jsou zcela zdravé děti. A právě ona je dalším hostem pořadu O Životě.

František Čech, čakovický farář

"Církev je taková franšíza", říká novopečený čakovický farář František Čech, který studoval přímo ve Vatikánu. Nedávno vystřídal pátera Stanisława Góru, který svým charismatem nasadil vysokou laťku. Jeho velkým pomocníkem při práci je kromě Bible také mobilní telefon. Jak se administruje farnost, když je Vám 30? I o tom hovoří jako další host pořadu O Životě.

Soňa Morawitzová, ředitelka nadace Krása pomoci

Senioři jsou jednou z nejohroženějších skupin obyvatel. Platí to dvojnásob v dnešní době, kterou charakterizuje nejistota a velké zdražování. Právě pro ně je tu nadace založená Taťátnou Kuchařovou. Právě její ředitelka je dalším hostem pořadu O Životě.

Michal Horák, judista

Postavit byste se proti němu asi nechtěli! Judista Michal Horák se ale mimo judo nikdy nepral. Na tenhle sport, ve kterém reprezentoval Českou republiku na olympiádě, se snaží brát i jako duchovní cestu. A mimojiné studuje i Vysokou školu Palestra ve Kbelích. Co o sobě prozradí v pořadu O Životě?

Zuzana Hekelová, lektorka

Zuzana Hekelová je lektorka měkkých manažerských dovedností. Zaměřuje se hodně na zdravotní sestry, o kterých napsala i knížku. Ve svých kurzech mluví o tom, co sama zažila, jako je třeba syndrom vyhoření.

Ivan Press, Klub českých turistů

Ivan Press je předsedou Klubu českých turistů pro Prahu. I když nejradši jezdí na kole, nachozeno má taky pěknou řádku kilometrů. Jaký význam mají různé barvy turistických značek? A co všechno může Klub českých turistů nabídnout? I o tom se dozvíte v tomto dílu pořadu O Životě.

Eva Stará, tanečnice

Chtěla být balerínou, ale že prý na to nemá vhodné tělo. Toji ale nezastavilo a našla si svou vlastní cestu, jak tanec těsně provázat se svým životem. Eva Stará, performerka a tanečnice jako další host v pořadu O Životě.

Lenka Kachlík, skautka ze Skautského institutu

Lenka Kachlík se skautingem začínala už jako malá. Životní cesta ji zavedla do Paříže, 1000 metrů hlubokých jeskyní a hlavně do Skautského institutu. V rámci něj se spolu s dětmi snaží pomáhat přírodě a bojovat proti klimatické změně, kterou na vlastní kůži začínají pociťovat třeba i samotní skauti.

Nina Klymiuk, módní návrhářka z Ukrajiny

Nina utekla s manželem z Ukrajiny už před pěti lety. U nás je prý bezpečno. Bylo to těžké. I přesto ale dál porkačuje v tom, co umí. A to je navrhování a šití šatů. Módní návrhářka Nina Klymiuk hostem v pořadu O Životě.

Pavla Koucká, psycholožka

Dalším hostem pořadu O Životě je psycholožka Pavla Koucká. Napsala několik nih o výchově dětí. "Snažit se být ideálním rodičem je cesta do pekel," říká. V pořadu mluví třeba o konceptu uvolněného rodičovství a o tom, jak být rodič a nezbláznit se z toho.

David Klammert, judista

Jiné děti koukali na pohádky, on sledoval filmy se Seagalem. David Klammert zasvětil život judu. Věnuje se mu na 100 %, ale k tomu stíhá i studovat a to ve Kbelích. V novém díle pořadu O Živtoě se dozvíte třeba to, proč mají judisté "divné" uši.

Markéta Vaníčková

Veronika Stehlíková

Markéta Pilátová, spisovatelka a tlumočnice

Kryštof Krýzl, lyžař

Hana Klabanová, kastelánka, Zámecký areál Ctěnice

Hana Klabanová má netypické zaměstnání, které by jí možná záviděl každý druhý malý kluk. Je to kastelánku a nikde jinde než na blízkém zámku ve Ctěnicích. Co dělá taková kastelánka v zámku, které je současně muzeem? A kde t ctnický zámek vůbec vzal? I na to odpoví v dalším díle pořadu O Životě.

Jiří Vintiška, starosta MČ Praha - Čakovice

Do politiky jakoby se kvůli svému skromnému vystupování snad ani nehodil. Přesto je Jiří Vintiška ve vedení městské části Praha - Čakovice už dlouhá léta a poslední čtyři roky je dokonce starostou. Na starosti má hlavně školství a dopravu, což jsou asi ty nejpalčivější oblasti starostů v našem regionu. Jak se žije v městské části, která těsně sousedí s Kbely?

Jan Burian hudebník

Je synem avantgardního umělce E. F. Buriana a dost se potatil. Svérázný Jan Burian má v životě mnoho rolí. Je to písničkář, básník, cestovatel a tady výčet zdaleka nekončí. A je dalším hostem v pořadu O Životě.

Petr Váňa fotograf

Ten s foťákem. Ale také zarytý milovník jakékoliv moderní techniky, sportovec a IT manažer. Že to nejde dohromady? Ale jde. Alespoň u našeho dalšího hosta, kterým je kbelský patriot Petr Váňa.

Milada Voborská starostka Satalic

Je starostkou sousedních Satalic a hájí zájmy občanů také v poslanecké sněmovně. Sympatická Milada Voborská, která na Satalice nedá dopustit, je dalším hostem v pořadu O Životě.

Jaroslav Ptáčník ředitel MŠ Letců

Je obklopen ženami. Dělá totiž práci, která není pro muže úplně typická. "Je mi tam skvěle", říká Jaroslav Ptáčník, ředitel Mateřské školy Letců v Praze - Kbelích, který byl dalším hostem v pořadu O Životě.

Michal Biskup, starosta Vinoře

Je to biskup, ale není to hlava církve. To je Michal Biskup, starosta Vinoře. O té říká: "Ve Vinoři je všechno a kamkoliv dojdete za 5 minut." A protože do Kbel je to jenom co by kamenem dohodil, jeho přítomnsot jako hsota v pořadu O Životě bylo jen otázkou času.

Lenka Maršálková, ředitelka CoByDupu

Kulturní akce pro veřejnost, přednášky pro maminky, kroužky a tábory, to jsou jen příklady aktivit největší neziskové organizace ve Kbelích, Kulturního a rodinného centra CoByDup. A právě jehoi ředitelka Lenka Maršálková si tentokrát sedla do křesla v pořadu O Životě.

Miloslav Jenšík, spisovatel (2. část)

"Za normalizace jsem toho moc nenapsal. Kádrování bylo hrozné," říká Miloslav Jenšík, novinář a spisovatel, který většinu života prožil ve Kbelích. Nejen o novinařině v druhé části rozhovoru O Životě.

Miloslav Jenšík, spisovatel (1. část)

Jiní chodí do důchodu odpočívat, ale on má prý nejvíc práce, co kdy měl. Jak sám říká, Kbelák a spisovatel Miloslav Jenšík chrlí jednu knížku za druhou. Celý život se věnuje hlavně knihám o historii hokeje a fotbalu. Právě on má na svědomí knihu 100 let kbelského fotbalu. Nejen o ni jsme si s ním povídali v 1. části rozhovoru v pořadu O Životě.

Zdeněk Kučera, starosta Prahy 18 (Letňany)

Hana Hořáková, výtvarnice, animátorka

Celý život něco vytvářela rukama. Ale když přišla padesátka, chtělo to změnu a ne malou. Tak začala dělat něco úplně jiného. Animaci. Hana Hořáková jako další host v pořadu O Životě.

Veronika Ptáčková, klavíristka

Veroniku Ptáčkovou jste mohli vidět třeba loňském na vánočním koncertě v kostele. Je to takový druhý Mozart. Hraje na klavír, zpívá a hudba je pro ni vším.

Monika Brchelová Benešová – malířka a majitelka galerie

Mohla být diplomatka, ale učarovalo ji umění. Malířka Monika Brchelová Benešová si nedávno ve Kbelích otevřela galerii. Tam si můžete koupit její obraz, ale třeba se i učit malovat.

Květoslav Přibil, ředitel ZŠ Kbely

Vede základní školu ve Kbelích, jednu z největších v Praze. Jaká jsou úskalí takové práce? I o tom si s námi povídal ředitel ZŠ Praha - Kbely Květoslav Přibil.

Radek Černý - podnikatel a myslivec

Radka Černého asi netřeba představovat, zná ho každý Kbelák. Na Vánoce prodává před Billou kapry, potkáte ho i na kbelských akcích. Ať už je to restaurace Delta, výtahy nebo dvě kbelská řeznictví, za vším stojí jeho jméno. Jaký je ale příběh řezníka, který se stal podnikatelem?

Jan Filip Rathouský, farář

Má na starosti několik farností a mimojiné i tu kbelskou. Otec Filip si v předvánočním shonu udělal čas i na nás a přišel si popovídat k vánočnímu stromečku do Hangáru 19 nejen o Vánocích.

Šermíř Pavel Pitra

Měl rád Tři mušketýry a tak ho učaroval šerm. Kbelák Pavel Pitra trénuje v sousedních Letňanech. Šerm ho ale dostal na mnoho míst po světě, odkud si často přiváží medaile, třeba z Vancouveru si přivezl zlatou ze světového poháru. Kord neodložil ani při našem rozhovoru.

Tomáš Pergler - sochař, dadaista a fabulátor

Rozhovor s umělcem, jehož krédo je Dělej všechno obráceně než ostatní. Jak vytváří svoje dřevěné sochy, kde získává inspiraci a spoustu dalších dalších zajímavých témat opět v pořadu O životě?

Kamil Podlaha - skautský vedoucí

Skautingu propadl díky knížkám Jaroslava Foglara. Ve stylové klubovně ve srubu i venku v přírodě se snaží k ideálům z foglarovek vést místní děti.

Ester Janečková - česká herečka a televizní či rozhlasová moderátorka

Ve Kbelích bydlí a nedá na ně dopustit. Co ještě o sobě prozradí v našem pořadu O Životě? Nechte se překvapit.

Jan Spilka - videomaker, Kbely TV

Tvorbou videa se zabývá od roku 2014. Předtím 6 let působil v České televizi.

Otakar Žoudlík, sommeliér

Jednou ochutná víno a navždy si jeho chuť zapamatuje. Pozná ho pak i po letech. To je jeden z nejuznávanějších českých sommeliérů Otakar Žoudlík, který přijal pozvání do pořadu O Životě. Prozradí na sebe třeba i to, jak moc pije a nebo zda pohrdá burčákem.

Tereza Dlouhá, kbelská zpěvačka, sopranistka

Tereza Dlouhá, sympatická sólová zpěvačka s lyricko - koloraturním sopránem. Osudovým jí byl moment, kdy jí táta v jejích pěti letech pustil nahrávku operety Polská krev v titulní roli s Pavlou Břínkovou. Od té doby věděla, že to, co chce, je zpívat. Před 14 lety se zamilovala do Kbel, žije tady 8 let. Doučuje také děti a učí cizince český jazyk. Vede si vlastní kuchařský blog.

Eva Haniaková - fotbalistka a trenérka

Fotbalu věnovala život. Hrála za Spartu, Slavii i za hranicemi a z trávníku neodešla ani když přestala aktivně hrát. I v současné době aktivně trénuje. To je Eva Haniaková, kbelská patriotka, která se o ženském fotbalu rozhodla napsat knihu.

Gabriela Knapová - sportovkyně na kolečkách

Při pokračování našeho pořadu o zajímavých osobnostech z devítkového regionu se seznámíme s Gabrielou Knapovou, paraplegickou sportovkyní a vyznavačkou adrenalinových sportů.

Tomáš Mirovský - Vysoká škola tělesné výchovy a sportu Palestra

Kdo nyní studuje na Vysoké škole Palestra a jak studium probíhá? Jaké jsou požadavky na zájemce a na co se musí připravit? Nejen na tyto otázky odpovídá Tomáš Mirovský, prorektor pro vědu a výzkum a pro vnější vztahy.

Jiří Lukáš – ředitel Kbelského pivovaru

Kde se vzala myšlenka na vlastní pivovar a kde se berou specifické názvy piv v Kbelském pivovaru?

Jerry Koza, architekt

Rodiče měl architekty a určitě nechtěl jít v jejich stopách. Což se mu nepovedlo. To je Jerry Koza, architekt, který uznává trvalé hodnoty. Navrhuje hračky, domy, benzínové pumpy a podílel se i na interiéru Žižkovského vysílače a svou stopu jasně vtiskl i do Kbel.

Jaroslav Peterek, plukovník v záloze, bývalý voják

Marc Mandelbaum – kondiční trenér

Rozhovor mimo jiné o správném posilovaní kolenního kloubu a tom co vedlo pana Mandelbauma k založení stránek Zdravýtrénink.cz?

Jan Hrnčíř – lezec, učitel tělocviku ZŠ Kbely

Seznamte se s lezcem a učitelem tělocviku ZŠ Kbely. Poznejte lezeckou stěnu v místní Sportovní hale, která poskytne tréninky i pro děti základní školy v rámci výuky tělesné výchovy.

Vaše případné dotazy rádi zodpovíme na e-mailu koordinator@hangar19.cz.

Free Wifi Zone
crossmenu