Archiv akcí

Novoroční blesk – šachy, pohoda a cukroví

Všechno jinak oproti minulému Novoročnímu blesku a všechno jasné bylo na Nový rok v NCA MČ Praha 19. Loni se v šachovém turnaji, hraném švýcarským systémem na devět dvoukol, bojovalo o prvenství vlastně až do posledka, v letošním 23. ročníku bylo brzy zřejmé, že suverénem je Jiří Gregor z TJ Neratovice. Ten také jednoznačně zvítězil, když ztratil jedinou partii z osmnácti. Také atmosféra v centru byla komornější, poněvadž si přišlo zahrát »pouhých« dvacet hráčů, buď zástupců deseti zúčastněných oddílů, nebo neregistrovaní. V roce 2013 přitom málem nestačila kapacita centra, které pojme dvaatřicet šachistů. Podle Gregora přispěla ale menší účast k ještě větší turnajové pohodě. Ta je první den v novém roce možná úplně nejdůležitější. Vítěz určitě zmíněné pohody využil dokonale. Ti ostatní, co uplně nezúročili své schopnosti, nebo se utkali se soupeři, kteří nehráli zcela podle jejich představ, mohli zmírňovat hořkost porážek vánočním cukrovím. To bylo k dispozici díky pracovníkům centa v hojném množství. Pohodovou sváteční atmosférou si ovšem pochvalovali všichni.

Ani letos nechyběl na Novoročním blesku nestor turnaje Miroslav Hašpl, narozený v roce 1935. Právě on připravil pozdějšího vítěze o plný bodový zisk. Další dva nejstarší účastníci Josef Kabát a Jaroslav Kvapil (oba ročník 1954 - vzájemný duel pro sebe rozhodl o měsíc starší a také lepší šachista Josef Kabát) patří jako hosté k nové Kbelské šachové reprezentaci. Ta se už nemohla dočkat startu ve třetí třídě Pražského přeboru, což se projevilo i na účasti osmi jejích členů v Novoročním blesku. Nejlépe se vedlo Bohuslavu Dubanskému, druhému nasazenému v turnaji, který také druhý skončil. Již zmínění Josef Kabát a Jaroslav Kvapil skončili jako šestý, respektive jedenáctý, dále byl David Krotký dvanáctý, Karel Černý čtrnáctý, Ladislav Zámorský šestnáctý a Jozef Kaličiak sedmnáctý. Nejmladším účastníkem byl teprve sedmnáctiletý Daniel Rous z ŠK PORG Praha, který se v turnaji nejen neztratil, ale vypálil všem ostatním kromě prvních dvou rybník a obsadil bronzovou příčku.

Každopádně byl Novoroční blesk tradičně příjemným setkáním šachistů první den v roce. Rovněž tradiční rozhodčí turnaje Miloslav Partl, který je zároveň kmenovým hráčem Kbelské šachové reprezentace k tomu řekl: »Jsou to sice pětiminutové partie, ale soupeři si spolu zahrají dvakrát, jednou s černými, jednou s bílými. Je to spravedlivý systém a přátelský turnaj, ve kterém mají hrači relativně dost času na šachy i na případné popovídání si spolu mezi jednotlivými partiemi.«

O životě - Hangár 19

Pořad o Kbelácích pro Kbeláky. Seznamte se s osobnostmi, kteří zde žijí, tvoří a nebo mají nějakou vazbu na Kbely.

Free Wifi Zone
crossmenu