Archiv akcí

OBRAZEM: „Krásný konfliktní šachy“ v nočním půlmaratonu

Lidový dům ve Kbelích byl od 26. dubna večer až do soboty 27. dubna ráno dějištěm Krajského přeboru družstev v bleskové šachu a bezprostředně navazujícího 7. ročníku Nočního půlmaratonu v bleskovém šachu. Toto zajímavé šachové setkání uspořádalo Nízkoprahové centrum aktivit Městské části Praha 19 a Šachový klub SK Kbely.

Turnaje čtyřčlenných družstev se zúčastnilo 13 týmů z Prahy a Středočeského kraje a hrálo se systémem každý s každým. Vítězství vybojoval tým Říčany A (35,5 bodu ze 48 možných) s náskokem 1,5 bodu před družstvy Kutné Hory a Pankráce, o jejich umístění rozhodlo až další pomocné hodnocení (Sonneborn). Ke stupňům vítězů se přiblížil ještě čtvrtý tým Říčany B (33 bodů), další družstva měla už větší bodový odstup.

Záběry v obrazové reportáži z obou turnajů, kterých se zúčastnilo rovněž několik hráčů z domácího kbelského šachového oddílu, dokládají, že se odehrávaly v dobré šachové atmosféře, partie byly vesměs bojovné a nepostrádaly napětí, což doplňuje i v rozhovoru šachový FIDE mistr Jiří Gregor (startující za TJ Neratovice), který suverénně a s velkým náskokem zvítězil v Nočním půlmaratonu.

V něm se utkalo 25 šachistů ve 30 dvoukolech, hraných na 2x5 minut na partii. Potom následovaly zápasy ve třech skupinách (finále A, B, C), vytvořených podle pořadí v základní části.

Po základní části byl druhý Stanislav Stárek, jehož dojmy ze soutěže družstev reportáž obsahuje též, ale v konečném pořadí půlmaratonu patřilo druhé místo Peteru Baranovi (TJ Neratovice), jenž mohutně finišoval ve finálové skupině A a na stříbrnou příčku se vytáhl ze 7. pozice v základní části. Konečné třetí místo obsadil autor výroku o "krásném konfliktním šachu nadoraz" z filmového rozhovoru Jindřich Novák (ŠK Černý baron, O. S.).

Velké poděkování patří Městské části Praha 19 za podporu, Sportovníku klubu Kbely za organizaci a Nízkoprahovému centu aktivit Praha 19 za organizační pomoc.