Archiv akcí

Fotografové, švadlenky a finanční alfabeti tak trochu bilancují

Fotografický klub, Klub Jehlička a Klub finanční gramotnosti patří v Nízkoprahovém centru aktivit Městské části Praha 19 vedle každodenních návštěv zejména dětí a mládeže k pravidelným formám činnosti, které se zde přibližně od začátku roku 2014 ustálily.

„Při zhruba ročním fungování klubu se dá bilancovat. Máme zatím jen tři stálé členy, na druhou stranu tvoří dobré jádro, na němž může klub dále růst,“ řekl vedoucí Fotografického klubu Petr Váňa. „Samozřejmě rádi uvítáme nové členy. Nemusí nutně mít zájem chodit s námi každý týden na výpravy za snímky, prostě mohou přijít se třeba jen poradit, jak „lépe“ fotit. Výhodu mají v tom, že dva naši členové stejně jako já nejsou „amatéři“, ale mají se mnou minimálně srovnatelné zkušenosti, takže v klubu se lze dozvědět odpovědi i na otázky, jež bych sám třeba nebyl schopen zodpovědět. To ovšem neznamená, že by existovala nějaká vstupní úroveň, uvítáme jakéhokoliv začátečníka i s kompaktním fotoaparátem. Důležitá je chuť fotografovat a mít z toho radost,“ přiblížil hlavní smysl a poslání klubu.
Během roku působení se klub už profiloval. Svou činnost rozděluje v poměru asi 3:1 mezi praktické fotografování a teorii. Jeho členové vyrážejí fotit obvykle třikrát za měsíc a jednu schůzku pak v NCA věnují debatám o svých fotografiích a jejich rozboru, což znamená důležitou zpětnou odezvu. Také se baví o fotografickém oboru obecně a o tom, co se jim daří, co by naopak chtěli a o dalším programu. „Je tedy vhodné, aby případní zájemci zavolali a domluvili se, protože jsme úterky často mimo klub,“ podotkl Petr Váňa.
Program praktického focení členů klubu je velmi bohatý. Fotí přírodu, orchideje, zvířata, pražskou architekturu, sport, pořizují reportážní fotografie, noční fotografie se stativem, nebo tzv. streetphoto. „Ne vždy se tedy scházíme v úterý. Akce vhodné k focení nebo jen dostatek světla nejsou totiž v úterý vždy k dispozici, a tak fotíme třeba o víkendech,“ objasnil vedoucí Fotografického klubu NCA. „Budu-li konkrétní, kde všude jsme fotili, tak to byly od nejnovějšího k nejstaršímu: Pražský hrad (architektura, lidi); vinořský háj (příroda); Malostranský masopust (lidi, reportáž); Kbelský masopust (lidi, reportáž); Smíchov (architektura, vlaky, lidi); metro (architektura, lidi); náplavky u Vltavy (zvířata, architektura); novoroční ohňostroj; vánoční Kbely (dokumentární foto); Noční Praha; Trojský most; Halloween; výlov rybníka; noční Praha; zoo; ďáblický háj; zoo; posvícení; letovky ptáků Bohnice; Barevný běh Bohnice; holešovický přístav; Prague pride; metro; Karlín; Vysočany – nádraží; streetphoto na Staroměstském náměstí, Letecké muzeum Kbely.
Pro dosud malý počet členů nepořádá klub klasické soutěže, ale jeho členové už zavedli a dodržují princip, že z každého focení odevzdá každý tři nejlepší snímky a výběrem z nich se klub prezentuje  na nástěnce u NCA a na internetu. Má stránky na i facebooku http://www.facebook.com/fotoklubkbely, kam Petr Váňa dává aktuální informace, fotky z praktických fotovýletů a zveřejňuje jiná sdělení.

{gallery}fotograficky-klub{/gallery}

Roste zájem i o práci v Klubu Jehlička, jenž láká stále víc zájemkyň. Klub Jehlička vznikl v NCA MČ Praha 19 loni v dubnu a od té doby se v centru plně zabydlel. Techniky ruční výroby, jimž se účastnice v Jehličce učí, jsou totiž velmi atraktivní. „Před Vánocemi jsme si všichni vyšili vánočí motivy na ubrusy ke stolování. Nyní vyšíváme velikonoční motivy, výrábíme kraslice a jiné velikonoční ozdoby,“ přiblížila činnost klubu z poslední doby vedoucí Jehličky Anna Domnosilová. Návštěvnice klubu pokračují i letos v technice korálkování, o které je stále velký zájem. „Láká hlavně slečny, jež si na klubových setkáních vytvářejí mnoho krásných šperků, co si pak mohou odnést domů,“ objasnila Anna Domnosilová. Ženy a dívky si nově vyzkoušely také »ubrouskovou techniku«. Ta spočívá v tom, že se předměty, jako jsou například hrnky nebo i vyfouknutá vajíčka, polepí papírovými ubrousky s ozdobnými motivy. „Všem se tato technika velice líbila, takže polepovali co se dalo,“ doplnila vedoucí Jehličky.
Od vzniku Klubu Jehlička ušily jeho účastnice už polštáře, kapsáře, přišívalyzipy, knoflíky, patentky a kapsičky pro novorozence do nemocnic. V rámci vyšívání vyšívaly dětské motivy, vánoční motivy na ubrusy, momentálně už zmíněné velikonoční motivy. Technikou korálkování vyrobily různé ozdobné šperky, jako jsou naušnice, náramky, náhrdelníky... Ubrouskovou technikou pak zdobily všechno, co se našlo - květináče, hrnky, krabičky, vajíčka a další předměty.
V kroužku šití se nyní začínáme připravovat na sluníčko, takže vyrábíme kraťasy. Všichi zúčastnění se již těší, až budou hotové a budou jsi je moci obléknout,“ přidala Anna Domnosilová informaci o činnosti, která Klubu Jehlička dala jméno.

{gallery}klub-jehlicka{/gallery} 

 

Činností, z níž sice nevznikají konkrétní výrobky a výtvory, nicméně pro život velmi potřebnou, se zabývá Klub finanční gramotniosti. Za rok 2014 se zájemci v Klubu finanční gramotnosti setkali celkem dvanáctkrát, a to vždy třetí středu v měsíci od 14 do 16 hodin. Celkem ho navštívila desítka lidí. Letos  se termín přesunul na třetí úterý v měsíci opět od 14 do 16 hodin.
V klubu se věnujeme pravidlům řízení osobních financí. Základem je sedm zlatých pravidel řízení financí, která sdělují, v jakém pořadí a jak svoje osobní finance spravovat,“ charakterizovala podstatu Klubu finanční gramotnosti jeho vedoucí Irena Šlajerová. „Tato teoretická pravidla v praxi trénujeme, ověřujeme a utužujeme hraním hry Finanční svoboda, jež simuluje třicet let života rodiny, její finanční rozhodnutí, prostřednictvím kterých si účastníci plní potřeby a přání - mezi jinými zajištění vlastního bydlení, cestování, koníčky a hlavním cílem je dosažení finanční nezávislosti. To představuje dosažení majetku v různých formách, který generuje rentu k pokrytí výdajů v důchodu,“ objasnila blíže Irena Šlajerová.
V rámci setkání Klubu finanční gramotnosti se řeší také podněty a otázky jeho členů k problémům,  se kterými se v mezidobí setkávají. Například jaký je rozdíl mezi dobrými a špatnými dluhy; způsoby, zhodnocení a rizika investování; zajištění pracovní síly a majetku – životní a zdravotní pojištění, pojištění aut, domu a domácnosti; zajištění odpovědností a právní ochrany; financování bydlení (hypotéky, úvěry ze stavebního spoření); výhodnost státních dotací, apod.

O životě - Hangár 19

Pořad o Kbelácích pro Kbeláky. Seznamte se s osobnostmi, kteří zde žijí, tvoří a nebo mají nějakou vazbu na Kbely.

Free Wifi Zone
crossmenu